czwartek, 3 lutego 2011

Facebook wywołuje rewolucje w Egipcie. Gdzie teraz?

To, że Facebook już na długie lata nie odczepi się od naszego życia udowodniły zamieszki i wiatr przemian w Egipcie. Okazuje się, że jednym z elementów, która miały wpływ na tę sytuację była właśnie strona założona na Facebooku, która bardzo szybko zdobyła tysiące fanów, którzy następnie wyszli na ulicę.
W Polsce także mieliśmy przykład wykorzystania facebooka podczas demonstracji przed Pałacem Prezydenckim.

Dlaczego Facebook jest tak silny?

1. Bardzo szybko można zebrać grupę ludzi lub całkiem liczną społeczność. Na początku mieliśmy strony internetowe, które potrafiło projektować kilku zapaleńców. Potem były modne blogi. Jednak do założenia nawet prostego blogu potrzebujemy trochę umiejętności i czasu. Facebook jest w tym genialny. Stronę zakłada się w kilka sekund, klikamy powiadom znajomych i już mamy kilkadziesiąt osób zainteresowanych tematem.



2. Ludzie nie szukają informacji, to informacje wyszukują ICH. Pomyśl sobie, że jeszcze kilka lat temu chciałeś wywołać rewolucję. Musiałbyś wpisać w Google "szukam ludzi, którzy chcą zrobić przewrót" myślę, że trochę by to trwało. Na Facebooku wystarczy hasło i już wszyscy wiedzą. Tutaj działa plotka. FB to nic innego jak zdygitalizowana wersja ławki przed blokiem, albo sklepiku na wsi. Jest hasło, jest zamieszanie.


3 Facebook psychologicznie działa jak litania. Jeżeli coś non stop powtarzasz, zaczynasz się w to angażować. Jeżeli stworzę stronę "niebo jest zielone" po kilku wpisach zaczniesz w to wierzyć. No może aż tak strasznie nie będzie, ale... Jeżeli będziemy non stop coś pisać na stronie rewolucji pojawi się więcej komentarzy, więcej osób to przeczyta itd. Po prostu im więcej wpisów tym bliże to rewolucji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz